سلام خوزستان

انتشار اخبار سیاسی- اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خوزستان

العبادی: اگر همه‌پرسی کردستان به آشوب منجر شود، آماده دخالت نظامی هستیم

العبادی

نخست وزیر عراق به مقامات اقلیم کردستان هشدار داد اگر همه‌پرسی جدایی در این منطقه موجب آشوب در عراق شود، از قدرت نظامی استفاده خواهد کرد.

به گزارش مشرق، حیدرالعبادی نخست وزیر عراق می‌گوید اگر همه‌پرسی در اقلیم کردستان منجر به آشوب و هرج و مرج در عراق شود، آماده استفاده از قدرت نظامی است.

حیدرالعبادی،  عصر شنبه در اظهاراتی جدید و باصراحتی بیش از گذشته، به مقامات منطقه کردستان در مورد اصرار بر برگزاری همه‌پرسی جدایی هشدار داد.

نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس تأکید کرد: اگر این همه‌پرسی باعث آشوب در عراق شود، ما آماده‌ دخالت نظامی هستیم.

وی به مقامات اقلیم کردستان عراق هشدار داد با «دم شیر بازی نکنند».

۹ روز تا موعد اعلام شده از سوی احزاب کردی برای برگزاری رفراندم جدایی باقی مانده و رفته رفته مقامات اربیل و به تبع آن مواضع و اظهارات تندی علیه یکدیگر می گیرند.

مسعود بارزانی که از مدت‌ها پیش سفرهای تبلیغاتی خود را برای جلب نظر مثبت مردم برای شرکت در این رفراندم شروع کرده است، دیروز در اظهاراتی گفت که هرگز حاضر نخواهد شد از همه‌پرسی صرف نظر کند و جایگزینی برای آن وجود ندارد.

وی به دنبال رأی پارلمان عراق به برکناری استاندار کرکوک که خواهان الحاق این استان به منطقه کردستان و به تبع آن برگزاری همه‌پرسی در این استان است، تهدید کرد که «دیگر مشارکتی بین اربیل و بغداد وجود ندارد».

به گزارش فارس، بارزانی امروز در سخنرانی خود در استان دهوک مدعی شد که کشورهای همسایه عراق، هرگز به فکر اتحاد این کشور نبودند.

وی همچنین گفت که دیگر تصمیمات گرفته شده در بغداد شامل کردستان نمی‌شود.

دولت عراق بارها تأکید کرده همه‌پرسی در منطقه کردستان غیر قانونی و مخالف قانون اساسی این کشور است.

به گزارش مشرق؛ تاکنون کشورهای همسایه عراق از جمله ایران و ترکیه و همچنین آمریکا و انگلیس صراحتا با برگزاری همه پرسی در کردستان عراق اعلام مخالفت کرده اند.

چندی پیش نیز مقامات عالی رتبه نظامی ایران و ترکیه در نشست مشترکی در آنکارا، تحولات منطقه از جمله همه پرسی در کردستان و تهدیدات پیش رو را بررسی و توافقاتی برای ایجاد اتاق عملیات مشترک در صورت بروز تنش جدید در منطقه، نهایی کردند.

تاریخ ارسال: یکشنبه 26 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 04:56 ب.ظ | نویسنده: امیر رحمانی | چاپ مطلب 0 نظر