X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

سلام خوزستان

انتشار اخبار سیاسی- اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خوزستان

سالمندان خوزستانی آمادگی مقابله با بحران را آموزش می بینند

            اهواز - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: قشر سالمند در خوزستان برای آمادگی در برابر حوادث و بحران در قالب طرح ملی خادم آموزش فرا می گیرند.

به گزارش ایرنا علی خدادادی چهارشنبه در نخستین نشست کمیته مدیریت موارد اضطراری و وضعیت های بحرانی شورای ساماندهی سالمندان در سرسرای جمعیت هلال احمر خوزستان بیان کرد:در طرح ملی خادم ( خانواده آماده در مخاطرات) هیچ برنامه ای برای آموزش قشر سالمند در نظر گرفته نشده که جمعیت هلال احمر خوزستان برنامه ای برای آموزش سالمندان در این طرح گنجانده است.
وی گفت: در این طرح در کنار آموزش خانواده ها برای آمادگی در برابر خطرات قشر سالمند نیز آموزش می بینند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان اظهار کرد: جمعیت هلال احمر اقشار آسیب پذیر را به چهار دسته کودکان، زنان باردار، سالمندان و معلولان دسته بندی می کند و با توجه به اینکه قشر سالمند از افراد آسیب پذیر است برنامه آموزش آمادگی در برابر حوادث برای این افراد تا پایان امسال اجرا می شود.
خدادادی بیان کرد: در گام نخست این طرح 15 هزار خانوار آموزش آمادگی در برابر حوادث را فرا می گیرند.
وی گفت: طبق آماری موجود از هر 100 نفر تنها 9 نفر در جامعه آمادگی مقابله با خطرات را دارند که با این آمار سالمندان هیچگونه آمادگی در شرایط بحرانی ندارند.
خدادادی با اشاره به افزایش سرعت زندگی و مشغله کاری افراد و نقش آن در تنها ماندن سالمندان و نبود رسیدگی به آنها، افزود: شرایط اجتماعی روز به روز مدرن تر می شود و از آن حالت سنتی خارج می شود و به همین خاطر کمتر به سالمندان توجه می شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: وجود برنامه های منسجم و مدون برای حمایت از سالمندان می تواند در کمک و حمایت از آنها نقش اساسی داشته باشد و اگر مشارکت خیران و داوطلبان و حمایت و سازماندهی نهادهای رسمی مرتبط با سالمندی روند رسیدگی به مشکلات سالمندان با سرعت بیشتر پیش می رود.
وی گفت: برای حمایت از سالمندان باید زیرساخت های مشخصی وجود داشته باشد چون در کشورهای دیگر توجه ویژه ای به سالمندان می شود.
خدادادی با اشاره به ضرورت تشکیل نهادی غیر دولتی برای رسیدگی به مشکلات سالمندان،افزود: مجموعه سازمان های مردم نهاد باید کار حمایت و رسیدگی به مشکلات سالمندان را انجام دهند.
وی گفت: نهادهایی مثل کانون های بازنشستگی برای رسیدگی به مشکلات بازنشستگان وجود دارد اما در ساماندهی و رفع مشکلات سالمندان اقدامی از آنها مشاهده نشده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان افزود: تشکیل یک نهاد غیر دولتی،باعث می شود تا نمایندگی سالمندان به عهده گرفته شود و از حالت رسمی و سازمانی خارج شده و مردمی شود.
بیش از 21هزار جمعیت سالمند درخوزستان وجود دارد.
7158 / 6037
خبرنگار: زینب فرحانی ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی

تاریخ ارسال: چهارشنبه 22 دی‌ماه سال 1395 ساعت 04:38 ب.ظ | نویسنده: امیر رحمانی | چاپ مطلب 0 نظر