سلام خوزستان

انتشار اخبار سیاسی- اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خوزستان

وسیله‌ای برای کسب رزق بی‌حساب

برای رزق دو کانال وجود دارد؛ کانال یک: تلاش، کانال دو: دعا. با اینکه دادن‌ها و گرفتن‌ها از آنِ خداوند است، اما در عین حال باید تلاش کرد و از دعا غافل نبود.


سرویس سبک زندگی فردا: برخلاف عده‌ای که فکر می‌کنند اگر دروغ بگویند سود بیشتری کسب می‌کنند، قرآن می‌فرماید: نان توی تقوا است؛ «وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا» (طلاق/ ۳-۲) در ادامه این یادداشت را به نقل از تبیان بخوانید.
 
 وسیله‌ای برای کسب رزق بی‌حساب

سردرگمی‌ها، نتیجه بی تقوایی است
هر کس در زندگی گیج و سردرگم است و مرتباً کاسه‌ی چه کنم چه کنم به دست گرفته، پیداست که تقوا ندارند؛ چرا که قرآن قول داده هر کس تقوا داشته باشد به درد نمی‌دانم و چه کنم گرفتار نمی‌شود. به عبارتی روزی فرد با تقوا، از راهی که فکرش را نمی‌کند، به او داده می‌شود.

اگر ما به این آیه ایمان داشته باشیم در معامله و کسب و کارهایمان، دزدی و کلک را رها خواهیم کرد؛ « وَاللَّهُ فَضَّلَ بَعْضَکُمْ عَلَى بَعْضٍ فِی الرِّزْقِ ؛ خداوند رزق بعضی‌ها را زیاد می‌دهد.»(نحل/۷۱)

وجود تفاوت‌ها، دلیلی برای شکوفایی استعداد بشر
دو نفر برای ماهیگیری به کنار دریا رفته و تور می‌اندازند، تور را که بالا می‌کشند یکی سه تا ماهی گرفته یکی پنج تا. آن آقایی که پنج تا ماهی گرفته هیچ قراردادی با ساحل با ماهی‌ها و با دریا نبسته، در حقیقت این را خدا به او داده است.

به هر حال این تفاوت‌ها باید باشند تا انسان استعدادهایش شکوفا بشود، اگر همه مردم یک جور باشند معلوم نمی‌شود، چی کسی صبر دارد، چه کسی قناعت می‌کند، چه کسی شجاعت دارد و چه کسی ندارد؛ خدا به یکی می‌دهد ببیند غرور او را می‌گیرد یا نه؟! به یکی نمی‌دهند ببینید صبر می‌کند؟!

در گردنه‌ها و جاده‌های پر شیب و خطرناک است که به یک نفر نمره‌ی عالی در رانندگی داده می‌شود، وگرنه توی خیابان صاف خیلی مشخص نمی‌شود که توانایی هرکس در رانندگی چه قدر است.

عزت را از غیر خدا طلب نکنیم!
گاهی انسان می‌خواهد عزیز شود، خود را وابسته به کسی یا چیزی می‌کند؛ می‌گوید ما وابسته  به آمریکا می‌شویم که عزت آمریکا ما را هم حفظ کند، قرآن می‌فرماید: «فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» (نساء/۱۳۹ )، «أَنَّ الْقُوَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» (بقره/۱۶۵)؛ چه می‌گویی، این حرف‌ها چیست که می‌زنید؟! قدرت دست خداست، بعد هم خدا ما را مسخره می‌کند و می‌فرماید: «أَیَبْتَغُونَ عِنْدَهُمْ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا» (نساء/۱۳۹) تو عزتت را از او می‌خواهی؟ «إِنَّمَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْثَانًا وَتَخْلُقُونَ إِفْکًا إِنَّ الَّذِینَ تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَا یَمْلِکُونَ لَکُمْ رِزْقًا فَابْتَغُوا عِنْدَ اللَّهِ الرِّزْقَ وَاعْبُدُوهُ وَاشْکُرُوا لَهُ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ ؛ غیر خدایی که پهلوی او مثل طناب خم می‌شوی نمیتوانند برای تو رزق بشوند» (عنکبوت/۱۷)

آیا آنچه داریم، حقیقتاً رزق ما است؟
شخصی گفت من با یک سیب آبروی امام صادق(علیه السلام) را می‌ریزم. گفتند چه جوری؟ گفت می‌روم و می‌گویم: ‌ای امام این رزق من هست یا نه؟ اگر امام گفت رزق تو نیست، سیب را می‌خورم تا بگویم تو دروغ گفتی؛ اگر گفت رزق تو هست، نمی‌خورم و آنرا لگد می‌کنم. به پیش امام رفت و گفت: ‌این سیب رزق من هست یا نه؟ امام فرمود: اگر از گلویت پائین برود، معلوم می‌شود که رزق تو است! فرد مخالف و معاند دیگر نمی‌دانست چه کند و گیج شد.(گاهی آدم از نعمات برخوردار است اما در حقیقت آنچه در دست دارد رزق او نیست.) (بحار الانوار، ج ۲۰، ص ۲۱۴)

گناه مانعی برای کسب رزق
«اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الَّتِی تُغَیِّرُ النِّعَمَ»(إقبال‏الأعمال ، ص‏ ۷۰۶) گناه رزق را قیچی می‌کند؛ رزق دخترهای جوان پاک، همسر پاک و خوب است اما گاه متأسفانه دختر با گناهانش، خودنمایی‌هایش، اهمیت ندادن به نماز و ... باعث می‌شود که رزق همسر خوب داشتن را از خود دور کند و شایسته مردی هرزه و ناپاک گردد.

رزق پسری جوان یک همسر خوب بود اما با چشم چرانی‌ها و هرزه گری‌هایش، همسری ناشایست و بد را نصیب خود می‌کند.

عواملی برای ازدیاد رزق
بین الطلوعین دنبال کار رفتن در رزق اثر دارد، نماز شب رزق را گوارا می‌کند، استغفار و عذرخواهی از گناه در رزق اثر دارد. شکر نعمت رزق را زیاد می‌کند؛ «لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ» (إبراهیم/۷)

نیت گناه، رزق را کم می‌کند
سوره قلم داستانی را نقل می‌کند که چند برادر باغ میوه‌ای داشتند. پدر آنها در طول زندگیش نعماتی از باغ را که کسب می‌کرد تقسیم می‌کرد و قسمتی را به فقرا می‌داد. پسران نیت کردند که بعد از پدر از این میوه‌ها به احدی ندهند. زمانی که پدر مرد، نقشه کشیدند برای آنکه نیازمندان طبق کار هرروزشان به در باغ نیایند و درخواستی نداشته باشند، سحر بروند و میوه‌ها را بچینند که کسی نفهمد و به آنها بگویند که امسال باغ میوه‌ای نداشته است .وقتی خوابیدند، صاعقه‌ای آسمانی آمد: «فَأَصْبَحَتْ کَالصَّرِیمِ فَتَنَادَوا مُصْبِحِینَ؛ سحر بلند شدند دیدند که باغ آنها تبدیل به خاکستر شده است» (قلم؛ ۲۰ و ۲۱)

 نتیجه گیری
در یک جمع بندی می‌توان گفت: برای رزق دو کانال وجود دارد؛ کانال یک: تلاش، کانال دو:  دعا. با اینکه دادن‌ها و گرفتن‌ها از آنِ خداوند است، اما در عین حال باید تلاش کرد و از دعا غافل نبود.
تاریخ ارسال: یکشنبه 19 دی‌ماه سال 1395 ساعت 08:24 ق.ظ | نویسنده: امیر رحمانی | چاپ مطلب 0 نظر